خداحافظی باشکوه مردم با مرحوم آیت‌الله خوشوقت


مراسم تشییع در خیابان آیت الله طالقانی برگزار و پیکر مرحوم آیت الله خوشوقت برای تدفین در جوار بارگاه ملکوتی حضرت عبدالعظیم حسنی به شهر ری منتقل شود.


گفتنی است، آیت‌الله عزیز خوشوقت در ماه رجب سال ١٣٠۵ هجرى شمسى در شهر بادکوبه (باکو) متولد شد. پدر و مادر ایشان اهل زنجان بودند، اما چند سالی را به دلیل نا‌امنی منطقه، به باکو مهاجرت کردند و عزیز، دومین فرزند خانواده در همانجا تولد یافت.

ایشان پس از تحصیلات دبیرستان، به علوم حوزوى روى آوردند و پس از پنج سال تحصیل در مسجد لرزاده تهران، راهى دیار علم و تقوا، قم شد‌.

‌آیت‌الله خوشوقت، دروس خارج فقه و اصول را نزد حضرات آیات عظام سید‌حسین بروجردی و امام خمینی ‌گذراند و حکمت و فلسفه و تفسیر را نزد علامه طباطبایی (ره) آموخت‌.

‌پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، طی حکمی از سوی امام خمینی (ره) نماینده ویژه ایشان در ستاد عالی انقلاب فرهنگی شدند و بیشتر در زمینه‌های فرهنگی، ارشاد و هدایت جوانان و تربیت فضلای مستعد، نقشی بزرگی داشتند.

‌حضرت آیت‌الله خوشوقت روز پانزدهم بهمن ماه سال جاری، در حالی که اعمال حج عمره را به پایان برده بودند، به علت عفونت حاد ریوی در بیمارستانی در شهر مکه بستری شدند. شدت عفونت ریوی، موجب عفونی شدن خون ایشان و نیز از کار افتادن کلیه‌هایشان شده بود.

در این باره باید گفت که روند درمان ایشان در بیش از دو هفته، به گونه‌ای پیش رفته بود که امکان انتقال ایشان به تهران را در روز یکم اسفند، فراهم ساخته بود اما بازگشت دوباره عفونت ریوی، اختلال عملکرد قلب و ضعف شدید جسمانی، موجب شد حضرت آیت الله خوشوقت، که عمری را خالصانه برای خدا و تبلیغ راه راستین حضرت پروردگار زندگی کرده بود، در کنار خانه خدا، به آغوش خدا بازگردد.

/ 0 نظر / 24 بازدید