فواید ورزش در ماه رمضان

ورزشکاران می‌توانند برنامه ورزشی صبح خود را به عصر و بعد از افطار منتقل کنند و به این ترتیب، احتمال وقوع مشکلات را به حداقل برسانند.

به‌افرادی که امکان تغییر برنامه ورزشی خود را ندارند نیز توصیه می‌شود که درهنگام سحر و افطار مقدار بسیار زیادی آب بنوشند تا علاوه براینکه این نیاز بدن را مرتفع کرده باشند ، مقداری آب در بدن ذخیره کنند تا در موقع نیاز و از دست رفتن آب بدن، از آن بهره جویند و به این ترتیب احتمال وقوع خطرات ناشی از کم آبی را به حداقل برسانند

راهکار دیگر هم این است که افراد از مصرف مواد غذایی که باعث از دست رفتن آب بدن از راه ادرار می‌شود، خودداری کنند.در این بین کافئین یکی از مهمترین این مواد است که در قهوه و چای فراوان وجود دارد

روزه تاثیر منفی در فعالیت ورزشی ندارد

 
 
 

 

 

عضو فدراسیون پزشکی جمهوری اسلامی ایران گفت: روزه در صورت توجه به مسایل تغذیه‌ای تاثیر منفی در فعالیت‌های ورزشی حرفه‌ای و مبتدی افراد نمی‌گذارد.

 

 

 

دکتر "فریال فانیان"روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگارایرنا افزود: بهترین زمان برای ورزش بعد از سحر و افطار است چون بدن نیازهای تغذیه‌ای خود را رفع کرده و می‌تواند آماده فعالیت‌های حرفه‌ای و عادی باشد.

 

 

 

وی به ورزشکارانی که درطول روز باید ورزش و تمرین کنند،توصیه کرد: هنگام سحر و افطار از غذاهای انرژی زا سبک و مقوی مانند شیر، خرما، عسل، سبزی، چای و آب میوه‌هایی چون پرتغال، لیمو و هویج بیش از گذشته استفاده کنند.

 

 

 

وی با اشاره به‌اینکه کاهش قند خون در شرایط روزه‌داری بویژه در نیمه دوم روز، بروز می‌کند، افزود: رعایت موارد فوق از سوی ورزشکاران حرفه‌ای و عادی ضروری است.

 

 

 

وی بااشاره به‌اینکه کم‌آبی،کاهش حجم‌خون و مایعات از جمله اثرات روزه‌داری بر بدن ورزشکار و یا دیگر افراد است، گفت: برای جلوگیری از مشکلات کم‌آبی، بی‌حالی و سستی بدن، اختلال در تنظیم درجه حرارت بدن، جلوگیری از غلیظ شدن خون و کاهش اکسیژن رسانی مغز و عضلات در فاصله افطار تا سحر، آب و مایعات مصرف شود.

 

 

 

عضو فدراسیون پزشکی جمهوری اسلامی افزود: در صورتی که فرد روزه‌دار قصد فعالیت ورزشی دارد، برای جلوگیری از کاهش فشار خون، سرگیجه، سردرد و تهوع که درشرایط بی‌غذایی پس از تمرین حادث می‌شود،باید یکی دوساعت قبل از افطار فعالیت با شدت سبک و متوسط انجام دهد.

 

 

 

عضو فدراسیون پزشکی جمهوری اسلامی افزود: در صورتی که فرد روزه‌دار قصد فعالیت ورزشی دارد، برای جلوگیری از کاهش فشار خون، سرگیجه، سردرد و تهوع که درشرایط بی‌غذایی پس از تمرین حادث می‌شود،باید یکی دوساعت قبل از افطار فعالیت با شدت سبک و متوسط انجام دهد

/ 0 نظر / 43 بازدید